Serdecznie zapraszamy do radiowej galerii Na żywo, gdzie swoje prace zaprezentuje dr n. med. Maciej Żerdziński, polski pisarz science fiction, z zawodu lekarz psychiatra, wieloletni ordynator Oddziału Psychiatrycznego II Centrum Psychiatrii w Katowicach  im. dr. Krzysztofa Czumy. Maciej Żerdziński jest uznawany za człowieka renesansu, co oznacza spontaniczne godzenie pracy lekarza z uprawianiem różnych dziedzin sztuki na profesjonalnym poziomie.  

Wernisaż odbędzie się 19 stycznia 2024 r. o godzinie 19:00.

W zakresie medycznym dr Żerdziński jest specjalistą psychiatrą, ordynatorem II Oddziału Psychiatrii w katowickim Centrum Psychiatrii oraz zastępcą kierownika Katedry Psychiatrii i Seksuologii Akademii Śląskiej. Obok codziennej pracy klinicznej z Pacjentem, dr Żerdziński jest też autorem konferencji medycznych, publikacji naukowych, wystąpień, recenzji i warsztatów terapeutycznych. Współorganizował z dr. Krzystofem Czumą trzy wystawy prac plastycznych dedykowanych pomocy osobom chorym psychicznie. Jest uznawany za polski autorytet w dziedzinie diagnozy i terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Pewnym podsumowaniem działań naukowo-dydaktycznych autora jest obszerna monografia "Natręctwa".  

Dr Maciej Żerdziński jest również uznanym pisarzem literatury SF (m.in. powieść Opuścić Los Raques oraz zbiory opowiadań Imperium Hiacyntów i Korporacja Wars'N'Guns). Publikował w Wydawnictwie Literackim, Prószyńskim i S-ce czy w SuperNowej. W swej twórczości dr Żerdziński pokazuje obraz człowieczeństwa w ujęciu metafizycznym oraz pochyla się nad osobami cierpiącymi psychicznie, którym powierza role nie stereotypowo sensacyjne, a hiperrealne i często pozytywne. Aż pięć opowiadań Autora znajduje się na liście 100 najlepszych polskich opowiadań SF. Wielokrotnie wznawiana powieść Opuścić Los Raques jest uznawana za klasyczne dzieło SF, a od niedawna trwają prace nad jej ekranizacją. Warto nadmienić, iż autor zainicjował pojęcie śląska postindustrialnego, wprowadził też anagram Lisesia (późniejsza Silesia), a akcja tej powieści rozgrywa się w rodzinnych Katowicach.  

Inną domeną twórczości artystycznej dr. Żerdzińskiego są prace plastyczne. Publikował je zarówno w formie posterów, okładek, jak i ilustracji do szeregu czasopism o charakterze fantastycznym, beletrystycznym i naukowym. Stworzył też kilkuletni cykl komiksów z bohaterem-nieudacznikiem o imieniu Feelgood, który był regularnie publikowany w weekendowych wydaniach Super Expressu, Dzienniku Śląskim i w Panoramie. Specjalizuje się w rysunku tuszem. Obecnie, rzadko zgadza się na propozycje kolejnych publikacji. Twórczość plastyczną artysta prezentuje na swoim profilu FB.

Ostatnią z muz jest, nomen omen, muzyka. Dr Żerdziński jest liderem projektu muzycznego Insynuos, który powstał w oparciu o muzyków z Red House Studio. W tej świątyni dźwięku nagrywali m.in. Urszula, Perfect, Patrycja Markowska, Ania Rusowicz i Artur Gadowski. W rezultacie powstał album Obserwacje oraz szereg muzycznych singli (mastering brzmienia wykonany przez legendarnych twórców amerykańskich). Utwory były promowane przez popularne radio komercyjne a także przez Radio Katowice. Choć dr Żerdziński jest twórcą wszystkich kompozycji oraz tekstów, to jednak, wobec wysokiego poziomu muzycznego, piosenki te nie mogłoby zaistnieć, gdyby nie zaproszeni do współpracy zawodowi muzycy. Tak więc realizatorem dźwięku i gitarzystą solowym jest w Insynuosie Piotr Mędrzak – muzyk Urszuli, a współproducentem właściciel studia – Marcin Godlewski. W procesie nagrywania brało udział wielu innych znakomitych instrumentalistów znanych z zespołów takich jak: Wilki czy Patrycja Markowska. Insynuos zagra swój pierwszy koncert w Radiu Katowice. W wydarzeniu wezmą udział wszyscy udział muzycy, którzy nagrali album Obserwacje: obok Piotra Mędrzaka, Stanisław Witta (legendarny śląski pianista bleusowy) oraz perkusyjny mistrz Grzegorz Kańtoch. Więcej na stronie //www.youtube.com/@Insynuos" target="_blank" rel="noopener noreferrer">YT/@Insynuos>.

Niedawno dr Żerdziński zgodził się na udzielenie obszernego wywiadu dr n. hum. Ewie Kozak, red. naczelnej literackiego czasopisma naukowego, w którym przedstawił swe relacje z różnymi obszarami sztuki w kontekście bycia lekarzem. W tym wywiadzie często pojawia centrum Katowic, z którym doktor jest silnie związany od samego dzieciństwa.

 

źródło: https://www.radio.katowice.pl/zobacz,67327,Zbliza-sie-niezwykla-wystawa-w-galerii-Na-zywo.html