Ordynator: dr n. med. Małgorzata Pudlo
Oddziałowa: mgr piel. Justyna Janiczak
Sekretariat tel 32 603 85 44. :
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Charakterystyka oddziału:
Liczba łóżek: 40
Sale: 9 sal chorych (1 dwuosobowa - obserwacyjna, 4 czteroosobowe, 2 pięcioosobowe - obserwacyjne, 2 sześcioosobowe), dyżurka pielęgniarska, pokój zabiegowy, gabinet pielęgniarki oddziałowej, pokój badań, gabinet pracownika socjalnego, świetlica, jadalnia oraz węzły sanitarne.
Oddział powstał 1982 r. jako jednostka organizacyjna Szpitala Miejskiego nr 5 w Katowicach, zabezpieczając świadczenia psychiatryczne dla ludności Katowic, a w szczególności dzielnic: Dąbrówka Mała, Szopienice, Nikiszowiec, Giszowiec i Murcki.
Obecnie najczęściej leczy się w nim: zaostrzenia chorób psychicznych - schizofrenii, innych psychoz urojeniowych, zaburzenia typu schizofrenia, epizody depresyjne i maniakalne w przebiegu zaburzeń afektywnych, inne zaburzenia nastroju, nasilone dekompensacje zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i stany dezadaptacyjne związane ze stresem, powodujące istotne problemy w funkcjonowaniu, ostre stany zaburzeń psychicznych towarzyszące używaniu substancji psychoaktywnych, uzależnienia od alkoholu i innych substancji odurzających np. nasilone zespoły abstynencyjne, majaczenie alkoholowe, halucynoza, dekompensacje stanu psychicznego, nasilone zespoły psychopatologiczne w przebiegu chorób somatycznych i na podłożu organicznego uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Pacjenci korzystają z całodobowej opieki psychiatrycznej lekarskiej i pielęgniarskiej z możliwością konsultacji z zakresu innych specjalizacji medycznych. Diagnostyka zaburzeń psychicznych odbywa się w oparciu o badania elektrofizjologiczne, badania obrazowe i badania laboratoryjne. Diagnostyka psychologiczna obejmuje testy psychologiczne - neuropsychologiczne, kwestionariusze, testy projekcyjne, czy też służące do oceny funkcji intelektualnych oraz psychoterapię wspierającą i poznawczą. W pracowni terapii zajęciowej stosuje się metody indywidualne i grupowe, wykorzystując różnorodność form terapii zajęciowej i stosując rozmaite techniki pracy, a ich dobór zależy od wieku, możliwości, zdolności i zainteresowań pacjenta. By umożliwić pacjentowi powrót do społeczeństwa i normalnego życia po zakończeniu leczenia w oddziale interwencje socjalne umożliwiają korzystanie z dalszej pomocy instytucjonalnej.
Hospitalizacji w oddziale co roku poddawanych jest około 550 pacjentów.
Oddział posiada akredytację na prowadzenie stażu lekarskiego z zakresu psychiatrii oraz współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w ramach zadań dydaktycznych z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego