Jeżeli chcesz szybko, bez wychodzenia z domu, między innymi umówić lub odwołać wizytę w wybranej poradni lub uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej skorzystaj z oferowanych usług elektronicznych!

Załóż konto umożliwiające wielokrotne rejestrowanie bez potrzeby ponownego podawania danych. Zakładając konto, należy podać login, hasło oraz uzupełnić wszystkie pola prawdziwymi danymi osobowymi, przepisać kod z obrazka oraz zapoznać się z obowiązkiem informacyjnym. Na podany w rejestracji e-mail zostanie wysłane potwierdzenie utworzenia konta. Po kliknięciu na link zawarty w e-mailu, konto zostanie aktywowane. Następnie należy się zalogować. Po zalogowaniu się użytkownik uzyska możliwość skorzystania z oferowanych usług możliwe jest po zalogowaniu się do Medycznego Portalu Informacyjnego, zgodnie z przedstawioną poniżej instrukcją.

Medyczny Portal Informacyjny E-REJESTRACJA

W ten sposób możesz zarezerwować termin wizyty w: Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Katowicach oraz Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Skoczowie. Konto umożliwia także umówienie terminu teleporady, wgląd w dokumentację medyczną.

Usługa  e-Potwierdzenia

System wysyła do pacjenta wiadomości e-mail lub wiadomości na Portalu pacjenta przypominające o zbliżających się terminach wizyt ale także informacje o anulowaniu rezerwacji lub o zmianie terminu realizacji usługi przez pracowników jednostki ochrony zdrowia.

Wiadomość zawiera prezentację szczegółowych danych wizyty tj.:

- informacje o usłudze medycznej wraz z warunkami udzielenia usługi,

- danych teleadresowych miejsca udzielenia usługi,

- informacje o personelu udzielającym usługi (o ile jest wybrany na etapie rezerwacji terminu wizyty),

- planowanego terminu i godziny wizyty.

Następnie pacjent potwierdza lub odrzuca termin wizyty za pomocą linku potwierdzającego lub anulującego przesłanego na adres e-mail użytkownika, czy też za pomocą linku potwierdzającego lub anulującego przesłanego na konto użytkownika w Medycznym Portalu Informacyjnym.

Informacja o zakończeniu projektu: 

Instalacja OZE w Centrum Psychiatrii w Katowicach”

Informacja zakoczenie projektu na fb i strone

Szanowni Państwo

Zachęcamy do korzystania z elektronicznych usług dla pacjentów, dzięki którym szybko, bez wychodzenia z domu, można między innymi umówić lub odwołać wizytę w wybranej poradni lub uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej. Skorzystanie z usług elektronicznych możliwe jest po zalogowaniu się do Medycznego Portalu Informacyjnego, zgodnie z przedstawioną poniżej instrukcją.

Medyczny Portal InformacyjnyE-REJESTRACJA

Oferowane przez nasz szpital usługi umożliwiają pacjentom:

1. Rezerwację terminu wizyty:

w Poradni Zdrowia Psychicznego

w Poradni Terapii Uzależnieni od Alkoholu i Współuzależnienia

w Poradni Terapii Uzależnieni od Alkoholu i Współuzależnienia w Skoczowie

2. Umówienie terminu teleporady

3. Wgląd w dokumentację medyczną

Instrukcja utworzenia konta

Założenie konta umożliwiające wielokrotne rejestrowanie pacjenta bez potrzeby ponownego podawania danych. Zakładając konto, należy podać login, hasło oraz uzupełnić wszystkie pola prawdziwymi danymi osobowymi, przepisać kod z obrazka oraz zapoznać się z obowiązkiem informacyjnym. Na podany w rejestracji e-mail zostanie wysłane potwierdzenie utworzenia konta. Po kliknięciu na link zawarty w e-mailu, konto zostanie aktywowane. Następnie należy się zalogować. Po zalogowaniu się użytkownik uzyska możliwość skorzystania z oferowanych usług.

Warunki korzystania z Medycznego Portalu Informacyjnego

Zapraszamy do udziału w programie „Oddział dzienny dla osób uzależnionych od alkoholu – podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - ze znacznym upośledzeniem w funkcjonowaniu.”

Program jest dwumiesięczną ofertą pomocy psychologicznej w zakresie leczenia zaburzeń rozwoju psychologicznego, stresowych, adaptacyjnych jak i w zakresie terapii uzależnienia od alkoholu oraz pracy psychologicznej nad przyczynami i objawami w/w schorzeń.
Celem zadania jest kompleksowe objęcie opieką terapeutyczną pacjentów /mieszkańców Katowic, podopiecznych MOPS, osób bezdomnych/, którzy nie odnajdują się w typowych grupach terapeutycznych poradni i ośrodków, ponieważ w większości realizowane
programy terapeutyczne nie uwzględniają specyfiki opisywanych pacjentów, dla których nierzadko pisanie i czytanie stanowi podstawową barierę w realizacji programu zdrowienia.

Wszelkich informacji udziela p. MICHAŁ KURDZIEJ Kierownik Ośrodka Terapii Uzależnień w Katowicach, ul. Korczaka 2  tel. 605057099.

Szczegółowy opis zadania

Terapia na oddziale dziennym stanowi nowoczesny zbiór oddziaływań terapeutycznych i medycznych opartych o założenia strategiczno – strukturalnej terapii uzależnień. Realizowana jest w oparciu o procedury medyczne wynikające z międzynarodowej klasyfikacji procedur.
Podstawową metodą pracy jest terapia grupowa realizowana w otwartej grupie terapeutycznej liczącej od 6 – 12 osób. Zajęcia terapeutyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.
Osiągnięcie celów zadania realizowane będzie poprzez następujące rodzaje działań:
1. kompleksowa psychoterapia uzależnienia od alkoholu,
2. terapia indywidualna,
3. terapia grupowa,
4. arteterapia,
5. psychodrama,
6. film,
7. trening behawioralny,
8. trening interpersonalny

Przy przyjęciu pacjenta do oddziału i zawieraniu kontraktu kierujemy się następującymi zasadami:
- Życzliwość i zrozumienie dla psychologicznych trudności pacjenta
- Jasna informacja o zasadach i formach leczenia
- Możliwie najszybsze przyjęcie do programu terapeutycznego

Tryb przyjęcia:
Przyjęcie pacjentów do terapii będzie wg określonych kryteriów:
- funkcjonowanie intelektualne na poziomie zrozumienia podstawowych komunikatów interpersonalnych służących realizowaniu programu
terapeutycznego,
- stan zdrowia fizycznego nie wskazujący na konieczność aktualnej hospitalizacji i umożliwiający codzienne uczestnictwo w terapii
- funkcjonowanie emocjonalne /na co najmniej minimalnym poziomie stabilizacji/ (wykluczone osoby z tendencją do agresji lub głębokich stanów depresyjnych),
- minimalny poziom zdolności percepcyjno – poznawczych umożliwiający zrozumienie treści programu,
- minimum 5 dni abstynencji /brak oznak alkoholowego zespołu abstynencyjnego/.

Zakresy:
- Zdobywanie wiedzy, na temat choroby alkoholowej
- Praca nad identyfikacją z chorobą
- Uświadomienie roli alkoholu w swoim życiu
- Praca nad destrukcją alkoholową
- Praca nad głodem alkoholowym
- Praca nad uznaniem bezsilności
- Rozpoznawanie dynamiki rozwoju uzależnienia i nałogowych zachowań w dotychczasowym życiu
- Praca nad poznawaniem i trenowaniem trzeźwych zachowań
- Uczenie konstruktywnych form komunikacji
- Identyfikacja własnych problemów w związku z trudnościami z rozpoznawaniem i nazywaniem uczuć
- Nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć
- Trening asertywnych zachowań abstynenckich
- Nabywanie wiedzy nt. nawrotów choroby
- Uczenie rozpoznawania własnych sygnałów ostrzegawczych
- Osobiste plany terapii
- Przekazywanie informacji o AA i innych środowiskach abstynenckich
- Budowanie motywacji do uczestnictwa w ruchach samopomocowych

Czas trwania 40 DNI ROBOCZYCH.
W tym czasie pacjent korzysta z terapii grupowej 5 x w tygodniu + terapii indywidualnej (w zależności od indywidualnych potrzeb)
W/w procedury ujęte są w ramach programu terapeutycznego, który zbudowany jest w oparciu o dwa główne elementy:
1. Program oddziału – ta część jest wspólna dla wszystkich pacjentów, tzn., że każda osoba, która podejmuje terapię musi zrealizować zawarte w nim treści,
2. Osobiste Plany Terapii – ta część skoncentrowana jest na problemach indywidualnych każdego pacjenta.
Realizacja programu terapeutycznego odbywać się będzie zgodnie z harmonogramem zajęć:

Zakładane rezultaty realizacji zadania.

W szczególności rezultatami realizacji zadania (do końca 2025r.) będzie:
• Objęcie oddziaływaniem terapeutycznym w ramach oddziału dziennego grupy ok. 40 pacjentów będących jednocześnie podopiecznymi MOPS w Katowicach, wobec których do tej pory zawiodły typowe programy terapeutyczne dla osób uzależnionych.
• Efekty terapii uzależnień osób uczestniczących programie obserwowane w postaci:
- wydłużenia okresu abstynencji,
- zdrowienia psychosomatycznego,
- poprawy w zakresie funkcjonowania społecznego
- zmniejszenia zakresu destrukcji alkoholowej
- przygotowanie grupy pacjentów do uczestniczenia w grupach pogłębionej terapii.
• Uczestnicy terapii otrzymają darmowy posiłek po każdych zajęciach.


• WSZYSTKIE OSOBY PROSZĘ KIEROWAĆ DO OŚRODKA TERAPII UL. KORCZAKA 2 W KATOWICACH. KAŻDEGO DNIA W GODZINACH OD 8.00 – 9.00 DO KIEROWNIKA ODDZIAŁU P. MICHAŁA KURDZIEJA TEL. KONTAKTOWY 605057099

 Oddając jednostkę krwi za każdym razem możesz uratować życie nawet 3 osobom, przy okazji zyskując dodatkowe 2 dni wolnego od pracy czy nauki. W Polsce i na świecie transfuzji potrzebuje średnio 1 na 10 pacjentów hospitalizowanych. Każda grupa krwi potrzebna jest co minutę – nie można jej wyprodukować, ale można się nią podzielić, mając realny wpływ na zdrowie i życie innych.

 

Jednocześnie deficyt zapasów krwi od lat stanowi wyzwanie dla systemu zdrowia, pacjentów oraz ich rodzin. Aby krwi wystarczało dla każdego, kto jej potrzebuje, konieczne jest jej regularne oddawanie przez dawców.

 

W celu zwrócenia uwagi na całoroczne zapotrzebowanie na krew, w 2004 roku Światowa Organizacja Zdrowia (j. ang. World Health Organization, WHO) ustanowiła Światowy Dzień Krwiodawcy (j. ang. World Blood Donor Day). Święto obchodzone jest 14 czerwca, na pamiątkę urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi, a w 1930 r. otrzymał za to Nagrodę Nobla.

 

Krwiodawstwo to dobrowolne, bezpłatne oddanie krwi przez osobę zdrową w celu ratowania zdrowia lub życia innych. Krew oddaje się w całości, w formie osocza lub jej składników. Jest ona przechowywana i przez określony czas gotowa do podania osobie potrzebującej.

 

Jednorazowo można oddać jednostkę o objętości 450 ml pełnej krwi, co trwa zaledwie 5–10 minut. Już taka ilość daje szansę na wsparcie nawet 3 osób, a w przypadku regularnego, honorowego oddawania krwi mamy możliwość uratowania nawet kilkunastu istnień rocznie. Krew jest potrzebna codziennie – do operacji, porodów, leczenia nowotworów, anemii, chorób przewlekłych, urazów, oparzeń i wielu innych przypadków. Niektórzy potrzebują transfuzji stale, inni po wypadkach. Jedna osoba może podzielić się tym lekiem nawet kilkanaście razy w roku, ratując innym zdrowie i życie!

 

Więcej można przeczytać klikając na ten artykuł.