23 lutego każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja to    najczęściej występująca choroba na świecie, nazywana chorobą duszy i ciała. Dotyka około 350 mln ludzi na świecie. Szacuje się, że w Polsce około 8 mln ludzi zmaga się z depresją lub stanami depresyjnymi. Obecnie stała się drugim, po chorobach układu krążenia, największym problemem zdrowotnym na świecie. Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.

Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby. Dpresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną i pomimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie. Depresję można i powinno się leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.

Nie bójmy się, nie wstydźmy się prosić o pomoc!

WAŻNE TELEFONY

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 

tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 

tel. 116 123  (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 

tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania 

tel. 22 484 88 01 (czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00)

Bezpłatnej pomocy w Katowicach udzielają:

Telefon zaufania: 694 952 067

Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPS: 32 251 15 99; 32 257 14 82

Wojewódzka Poradnia Zdrowia Psychicznego 32 255 28 54

 

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,

Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Niebo - ziemi, niebu - ziemia,

Wszyscy - wszystkim ślą życzenia,

Drzewa - ptakom, ptaki - drzewom,

Tchnienie wiatru - płatkom śniegu.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku.

Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.

 

 

Te jedyne zimowe Święta budzą w nas ciepłe skojarzenia

i rozpalają w wielu sercach tę niezwykłą bożonarodzeniową iskrę.

Niech ten cudowny Wigilijny wieczór wypełni się magią i wzruszeniem,

przyniesie radość spotkań z bliskimi,

a światło choinki i składane wzajemnie życzenia

obdarowują nas obficie zdrowiem, spokojem i szczęściem

oraz wspaniałymi możliwościami w nadchodzącym 2025 Roku.

z życzeniami

Dyrekcja i pracownicy Centrum Psychiatrii w Katowicach

 

 

 

 

W związku z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2024 r., z dniem 1 grudnia 2024r. ustala się następujące opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii.

NAZWA

CENA

Jedna strona kopii dokumentacji medycznej*

0,57 zł

Jedna strona wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej*

16,32 zł

Udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych*

 3,26 zł

*Ustawa o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta oraz niektórych ustaw (Dz. U. z dnia 26 kwietnia 2017 r. poz. 836) wprowadza następujące definicje:

  • wyciąg, skrótowy dokument zawierający wybrane informacje lub dane z całości dokumentacji medycznej.
  • odpis, dokument wytworzony przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem zgodności co do treści z oryginałem.
  • kopia, dokument wytworzony przez odwzorowanie oryginału dokumentacji medycznej, w formie kserokopii albo odwzorowania cyfrowego (skanu)

Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej:

  1. Pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3;
  2. W związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, o której mowa w art. 67e ust. 1;
  3. W przypadku udostępniania dokumentacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych.

Powyższe ceny są cenami brutto, zawierają podatek VAT w wysokości 23%.

Relacja ze spotkania Klimatyczne oblicze zdrowia, które odbyło się w Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy można zobaczyć online klikając na https://youtube.com/live/mis4eyiZD_w?feature=share.

Polecamy i zachęcamy do odtworzenia!

46 1200x1200 800x600 ENG PL 01 1

Szanowni Państwo,

 

Zapraszamy na spotkanie poświęcone powiązaniu zdrowia ze zmianami klimatu. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy i będzie transmitowane (link poniżej). Uwaga! Udział w wydarzeniu na miejscu w szpitalu i jest dostępny wyłącznie dla personelu i pacjentów szpitala. Pozostałe osoby zainteresowane spotkaniem będą mogły obejrzeć je online.

23 listopad - prowadzący: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ

PROGRAM

10.00–10.10 – Otwarcie wydarzenia

10.10–10.40 – Wykład „Ocieplenie klimatu, przewlekła choroba żylna a życie w mieście” (prof. dr hab. n. med. Damian Ziaja – specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii)

10.45–11.15 – Wykład „Klimatozależność układu krążenia” (lek. med. Małgorzata Zdąbłasz – specjalista kardiologii dziecięcej).

Wpływ zmian klimatycznych na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka nie jest zagadnieniem nowym i zawsze było przedmiotem badań naukowych. W ostatnich latach obserwujemy zwiększenie dynamiki niekorzystnych globalnych zmian fizykochemicznych w atmosferze, a co za tym idzie wzrost liczby chorób klimatozależnych. Problem ten stał się dużym wyzwaniem dla systemu zdrowia publicznego. Prezentacja ma na celu przedstawienie wybranych aspektów fizjologicznych i patologicznych zmian klimatu na układ krążenia w różnych grupach wiekowych, objawów oraz możliwości ich zapobiegania.

11.20–11.50 Warsztat „Samo-poczucie dobrego klimatu” (dr n. med. Bartosz Wrona-Kamiński – psychiatra, psychoterapeuta, ordynator Oddziału Zaburzeń Afektywnych i Nerwicowych szpitala Centrum Psychiatrii w Katowicach).

Warsztat składa się z trzech części: mikrowykładu wprowadzającego w ideę docenienia dobrego klimatu na poziomie osobistym, rodzinnym, zawodowym, społecznym i globalnym; wizualizacji pozwalającej na doświadczenie natychmiastowej poprawy samopoczucia oraz omówienia i pytania od uczestników.

12.00 – Zakończenie seminarium.

WYDARZENIE BĘDZIE TRANSMITOWANE: https://youtube.com/live/mis4eyiZD_w?feature=share

źródło:https://program.miastonauki.pl/spotkanie-naukowe-klimatyczne-oblicze-zdrowia