46 1200x1200 800x600 ENG PL 01 1

Szanowni Państwo,

 

Zapraszamy na spotkanie poświęcone powiązaniu zdrowia ze zmianami klimatu. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy i będzie transmitowane (link poniżej). Uwaga! Udział w wydarzeniu na miejscu w szpitalu i jest dostępny wyłącznie dla personelu i pacjentów szpitala. Pozostałe osoby zainteresowane spotkaniem będą mogły obejrzeć je online.

23 listopad - prowadzący: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ

PROGRAM

10.00–10.10 – Otwarcie wydarzenia

10.10–10.40 – Wykład „Ocieplenie klimatu, przewlekła choroba żylna a życie w mieście” (prof. dr hab. n. med. Damian Ziaja – specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii)

10.45–11.15 – Wykład „Klimatozależność układu krążenia” (lek. med. Małgorzata Zdąbłasz – specjalista kardiologii dziecięcej).

Wpływ zmian klimatycznych na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka nie jest zagadnieniem nowym i zawsze było przedmiotem badań naukowych. W ostatnich latach obserwujemy zwiększenie dynamiki niekorzystnych globalnych zmian fizykochemicznych w atmosferze, a co za tym idzie wzrost liczby chorób klimatozależnych. Problem ten stał się dużym wyzwaniem dla systemu zdrowia publicznego. Prezentacja ma na celu przedstawienie wybranych aspektów fizjologicznych i patologicznych zmian klimatu na układ krążenia w różnych grupach wiekowych, objawów oraz możliwości ich zapobiegania.

11.20–11.50 Warsztat „Samo-poczucie dobrego klimatu” (dr n. med. Bartosz Wrona-Kamiński – psychiatra, psychoterapeuta, ordynator Oddziału Zaburzeń Afektywnych i Nerwicowych szpitala Centrum Psychiatrii w Katowicach).

Warsztat składa się z trzech części: mikrowykładu wprowadzającego w ideę docenienia dobrego klimatu na poziomie osobistym, rodzinnym, zawodowym, społecznym i globalnym; wizualizacji pozwalającej na doświadczenie natychmiastowej poprawy samopoczucia oraz omówienia i pytania od uczestników.

12.00 – Zakończenie seminarium.

WYDARZENIE BĘDZIE TRANSMITOWANE: https://youtube.com/live/mis4eyiZD_w?feature=share

źródło:https://program.miastonauki.pl/spotkanie-naukowe-klimatyczne-oblicze-zdrowia

 

W profilaktyce zdrowotnej październik jest utożsamiany z różowym miesiącem, Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Natomiast 15 października przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jest to czas, w którym zwraca się uwagę, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie lub wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką wojnę o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążeczka.

Nasze Centrum, mając świadomość wagi problemu, bierze udział w akcji pt. „Katowickie beboki w różowych szalikach- Badaj Piersi z Bebokami” organizowanej przez Fundację Oko w Oko z Rakiem oraz Miasto Katowice. Szaliki są robione przez pacjentów onkologicznych oraz przyjaciół fundacji. Akcji patronuje Prezydenta Miasta Katowice.

A oto nasza Beboczka Harmonia w różowym szaliku solidaryzuje się z uczestnikami wydażenia.

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.

Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.

Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że ​​praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.

Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:

  • źródło utrzymania;
  • poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
  • możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność;
  • platforma do ustrukturyzowanych działań i wiele innych korzyści.

W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.

Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.

źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2024

W związku z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2024 r., z dniem 1 września 2024r. ustala się następujące opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii.

NAZWA

CENA

Jedna strona kopii dokumentacji medycznej*

0,56 zł

Jedna strona wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej*

16,07 zł

Udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych*

 3,21 zł

*Ustawa o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta oraz niektórych ustaw (Dz. U. z dnia 26 kwietnia 2017 r. poz. 836) wprowadza następujące definicje:

  • wyciąg, skrótowy dokument zawierający wybrane informacje lub dane z całości dokumentacji medycznej.
  • odpis, dokument wytworzony przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem zgodności co do treści z oryginałem.
  • kopia, dokument wytworzony przez odwzorowanie oryginału dokumentacji medycznej, w formie kserokopii albo odwzorowania cyfrowego (skanu)

Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej:

  1. Pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3;
  2. W związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, o której mowa w art. 67e ust. 1;
  3. W przypadku udostępniania dokumentacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych.

Powyższe ceny są cenami brutto, zawierają podatek VAT w wysokości 23%.

Szanowni Państwo,

Zachęcamy serdecznie do głosowania na nasz projekt odnowy parku wokół szpitala

pn.: "Ogród terapeutyczny w Centrum Psychiatrii w Katowicach",

który startuje w ramach VI edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kod zadania pula EKO : MBO-0112/W/24.

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji,

dostępnej na stronie bo.slaskie.pl

https://bo.slaskie.pl/content/marszalkowski-budzet-obywatelski-wojewodztwa-slaskiego---vi-edycja 

lub papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny lub pozostawienie

w siedzibie szpitala - lista lokalizacji urn

https://bo.slaskie.pl/content/punkty-glosowania---mbo2024

Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego,

można także oddać głos w imieniu niepełnoletnich dzieci.

Bardzo liczymy na Państwa głosy oraz prosimy o rozpropagowanie

informacji o projekcie.

Głosowanie trwa do 9 września.