Oddział Psychiatryczny II
Ordynator: dr n. med. Maciej Żerdziński
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oddziałowa: mgr piel. Sylwia Mrozowicz
Sekretariat tel.: 32 603 84 00 wew. 204
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Charakterystyka oddziału:
Liczba łóżek: 40
Sale: 10 sal chorych (4 sześcioosobowe, 4 trzyosobowe i 2 dwuosobowe), Pracownia terapii zajęciowej, węzły sanitarne.
Jednostka jest oddziałem ogólnopsychiatrycznym. Leczenie oparte jest na rzetelnej diagnozie w kontekście obowiązujących klasyfikacji schorzeń psychicznych. Procesy nowoczesnego leczenia farmakologicznego podpiera diagnostyka i praca psychologiczna z poszanowaniem praw pacjenta. Dopełniamy też wszelkich starań, żeby Pacjent miał czynny udział w leczeniu szpitalnym, co dotyczy zwłaszcza kontekstu tolerancji stosowanej farmakoterapii.
Wzorcowe wyposażenie sali terapii zajęciowej pozwala nam prowadzić zajęcia usprawniające - psychofizyczne oraz rehabilitacyjne, co czyni proces hospitalizacji bardziej dynamicznym i komfortowym dla Pacjenta.
Od kilkudziesięciu lat, w oddziale realizuje się program terapii chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, który opiera się na leczeniu wielopoziomowym. Oznacza to wykorzystanie metod farmakologicznych, terapii behawioralno–poznawczej poszerzonej o elementy terapii nastawionej na wgląd i współpracę z systemem rodzinnym. Oddział zajmuje się również naukowym i dydaktycznym aspektem tematyki natręctw: wydaje publikacje naukowe, prowadzi szeroką działalność psychoedukacyjną oraz zorganizował trzy ogólnopolskie konferencje naukowo-szkoleniowe w temacie OCD.
To właśnie nieustająca wymiana informacji i zdobywane w ten sposób doświadczenia stanowią dla nas właściwą drogę rozwoju klinicznego.
W oddziale kształciło się wielu lekarzy rezydentów i odbywają się zajęcia kliniczne studentów wydziału lekarskiego Akademii Śląskiej.
Oddział istnieje od 1986 roku, obecnie zatrudnia 29 osoby, a leczy się w nim około 460 pacjentów rocznie.
Jednocześnie informujemy, że ze względu na ograniczoną ilość miejsc na oddziale, znaczną liczbę pacjentów z innymi ostrymi schorzeniami psychicznymi przyjmowanych w trybie nagłym w stanach zagrożenia życia i zdrowia oraz długotrwałość procesu terapeutycznego w zespole natręctw, nasze możliwości przyjmowania pacjentów z takim rozpoznaniem do kompleksowej terapii są znacznie ograniczone.
Oddział istnieje od 1986 roku, obecnie zatrudnia 29 osoby, a leczy się w nim około 460 pacjentów rocznie.